Citytrip: Madrid in 72 uur

Valencia ✔️. Malaga en Sevilla ✔️. Barcelona multiple ✔️’s.  Palma de Mallorca en Ibiza-stad, ✔️. Dol zijn we op Spaanse steden! Waarom had Madrid dan nog geen vink achter haar naam? Het werd tijd voor een citytrip naar de Spaanse hoofdstad om zelf te ontdekken dat Madrid absoluut de moeite waard is voor een fijne citytrip. En, om wat laatste zonnestralen op onze bakkes te vangen voordat de winter definitief toetreedt. We nemen je mee in 72 uur Spaanse hoofdstad. Alles wat je moet weten lees je hier!

First impression

Wat een mooie stad, Madrid! Prachtige gebouwen, waarvan vele een torentje of standbeeld (van oudsher een statussymbool voor rijke eigenaren) op het dak hebben. Dat de stad een hoge welvaart kent, blijkt uit alles. De gebouwen zijn over het algemeen heel goed onderhouden, het is er schoon en je vindt er nauwelijks graffiti of afval op straat. 

De Madrilenen zijn zo op het eerste gezicht heel geordend. Ze wachten keurig op groen licht bij het stoplicht (hallooooo Amsterdam, zo kan het ook!), staan rechts op de roltrap zodat anderen kunnen passeren en wachten in een rij keurig op hun beurt. Er heerst een vriendelijke sfeertje, er is veel diversiteit én er zijn veel toeristen. Heel veel toeristen! Op zaterdag was het rete-druk in de stad. We kregen de indruk dat het een speciale dag was – flashback naar Koningsdag in Amsterdam – maar navraag leerden ons dat dit toch echt de normale zaterdagdrukte was. Net als inwoners van andere metropolen, moeten ook de Madrilenen kennelijk leven met deze idiote drukte in hun stad.

Madrid citytrip

Verblijven

Slapen deden we in Dear Hotel, aan Plaza de España en de winkelstraat Gran Via, op de rand van de gezellige wijken Malasaña/Chueca. Het hotel heeft werkelijk een perfecte ligging: de metrohalte – halte Plaza España – is letterlijk voor de deur! Tel daar de mooie frisse kamers (met fijne bedden!), het dakterras met zwembad en cocktailbar én een fantastisch ontbijt met uitzicht bij op, en je begrijpt ons enthousiasme.

Andere leuke hotels waar je wilt verblijven zijn:

Hotel Dear Madrid
©Dear Hotel

First things first

Onze citytrips beginnen steevast met een fietstour met gids door de stad. Zo krijg je in een paar leuke actieve uurtjes direct een goed beeld van de stad en heb je alle highlights maar vast gezien. Vink! Je kunt later besluiten om naar bepaalde plekken terug te gaan voor een langer bezoek of je besteedt – net als wij – de overige dagen aan slenteren door de stad en maar zien wat er op je pad komt. Wat ons betreft de essentie van een citytrip.

Madrid citytrip

Going places

Het centrum van de stad is echt te groot om alles lopend te bereiken. Wij gebruikten de metro veel en dan nog hadden we aan het eind van de dag 16k stappen op de teller. De metro in Madrid is net zo efficiënt als in Parijs. We kochten op het vliegveld een drie-dagen-kaart voor €22,- waarmee we onbeperkt door de stad konden reizen. En dat deden we dan ook naar hartenlust. Het metronetwerk is uitgebreid, je hoeft nooit lang te wachten tot er een volgende trein komt en het is er schoon. Opvallend is dat de metro (op de meeste lijnen) links rijdt. Wij waren even confus en vroegen ons af of de Madrilenen ietwat te nauwkeurig hebben afgekeken bij de Britten bij het invoeren van de metro. Dat blijkt inderdaad het geval dus wen er maar aan dat de metro van rechts komt. Hij brengt je hoe dan ook naar het goede station, linksom of rechtsom.

Een andere manier om je door de stad te bewegen is met elektrische (deel)stepjes (Bold, Lime en Bird) of met de (elektrische) fiets, met de taxi/uber of met de (toeristische hop on-hop of)bus. Er is een uitgebreid en goed georganiseerde busnetwerk in de stad.

Madrid citytrip

Para comer

Ontelbare tavernes met heerlijke tapas, foodhallen, trendy restaurantjes, sterrenrestaurants, gezellige cafés en fancy cocktailbars. Je vindt het allemaal in Madrid. Er is keuze in overvloed en als je het ons vraagt, moet je vooral van alles uitproberen. Stap een gezellige taverne in, neem plaats aan de bar voor pinxos of ga zitten aan een tafeltje om uitgebreid tapas te eten.

Omdat het– vooral in het weekend – handig is om een reservering in een restaurant te hebben, geven we je toch een tip: wij zijn dol op Casa Mono. Niet alleen omdat je hier ongelooflijk lekker eet, ook omdat het er fantastisch uitziet. Het oog wil ook wat, weet je wel.

casa mono madrid
©Casa Mono

Rooftops

Door al die prachtige hoge gebouwen leent Madrid zich perfect voor rooftopterrassen. Er zijn dan ook vele rooftopbars waar je – met waanzinnig uitzicht – een heerlijk drankje drinkt. Rooftopbar Azotea del Círculo bijvoorbeeld, waar je overigens ook heerlijk kunt eten. Dat geldt ook voor Rooftopbar El Jardim de Diana, op het Hyatt Hotel. De rooftopbar van het imposante Riu Hotel is een one of a kind. Behalve een lekker drankje drinken kun je hier genieten van een waanzinnig 360º uitzicht over de stad. Voor de dare devils is er een balkon met een glazen vloer. Wij slaan even over maar misschien durf jij het aan?

Madrid citytrip

Wijken

Het centrum van Madrid bestaat officieel uit zes verschillende wijken waarbinnen weer verschillende subwijken zijn ontstaan. Chueca, Malasaña en Conde Duque zijn veel besproken wijken en staan bekend om de diversiteit, de gezellige smalle straatjes met talloze eettentjes, barretjes en (vintage) winkeltjes. Er heerst een laid back sfeertje; heerlijk om doorheen te struinen. Helaas zijn er maar weinig terrasjes in deze wijk. Dat vonden wij jammer omdat we nog even wat zon wilden pakken voordat we de donkere dagen in Nederland ingaan. Wat ons betreft dus door naar een andere wijk.

Madrid citytrip

De oergezellige wijk La Latina vind je in het authentieke hart van de stad. Hier kom je om te borrelen en te eten. Talloze tavernas om uit te kiezen en een ontspannen sfeertje, vooral in het weekend is er een gezellige reuring. Tapas en pinxos, als je ervan houdt, zit je hier goed. Nestel je aan de bar in een van de cafeetjes, bestel een ceveza, vino of een cocktail en kies er wat lekkere hapjes bij. Spaanser wordt het niet. Stap nog even de Mercado de la Cebada – het grote kleurrijke gebouw – in en bekijk de kraampjes met lokale producten en alle eettentjes. Pak ook hier nog even een lekker drankje en hapje mee voor het ‘live like a local gevoel’.

Madrid citytrip

Elke zondag van 9.00 tot 15.00 uur vind je in La Latina El Rasto, een gigantische (antiek)markt die van Plaza de Cascoro via de Ribera de Curtidores tot Calle de Embajadores loopt. Leuk om naartoe te gaan maar besef dat deze eindeloos lange markt zo’n 3000 kramen telt waarvan een hele hoop met commerciële zooi. Zie je niets authentieks? Sla dan heel gauw een klein zijstraatje in – bijvoorbeeld Calle del Carnero, Calle de Mira el Rio Baja of Calle de Carlos Arniches – en wie weet vind jij daar een unieke vondst.

Madrid citytrip

Tip: cash is fijn op de antiekmarkt; even pinnen dus voordat je naar El Rasto gaat.

Moe van El Rasto? Drink een echt lekkere koffie bij het snoezige zaakje Vortex Coffee Society voordat je verder door La Latina struint. Vergeet niet om even bij de winkel Cocol binnen te lopen. Wij vonden er wat mooi keramiek.

Op je gemakje wandel je richting de ook al zo gezellige wijk Opera. Prachtige straten met pleintjes en mooie begroeiing. Geregeld naar boven kijken bij het slenteren is een must! Wij bleven ons verwonderen over de imposante panden met hun uitbundige balkons, de luiken en glazen serres. Op het terras van Amicis zit je heerlijk en het eten is verrukkelijk! Moeilijke keuze want voor de lunch kun je ook naar foodhal Mercado San Miguel, waar zowel Madrilenen als toeristen genieten van heerlijke locale hapjes en drankjes.

Madrid citytrip

Om de hoek van Mercado San Miguel ligt Plaza Mayor. Net als bijna elke andere Spaanse stad heeft ook Madrid een belangrijk groot stadsplein. Het centraal gelegen plein – omgeven door terrassen – is indrukwekkend door het enorme formaat, door de omringende imposante gebouwen en door de massaliteit. Wat een mensenmassa! Plaza Mayor valt onder de noemer ‘je moet het gezien hebben’, maar wat ons betreft, gauw weer weg.

Steek het plein over en je komt in de wijk Las Letras. Wéér een gezellige wijk waar je eindeloos doorheen kunt struinen. Tijd te kort…. 

Madrid citytrip

Flamenco

Flamenco leeft in Madrid. Is dat raar? Nee hoor. Je denkt misschien, Flamenco komt toch uit Andalusië? Klopt. Maar ook Madrid levert een bijzondere bijdrage aan de Flamenco-cultuur. Overal in de stad vind je Flamenco tablao’s – kleine flamenco bars/restaurants, zoals Cardamomo – waar elke dag van de week wel shows zijn. Soms inclusief diner. Een tikkie toeristisch is het wel maar dat betekent niet dat het niet de moeite waard is. Madrid staat bekend om haar goede Flamenco-shows dus zoek een tablao op en geniet van een emotievol optreden van dans- en zang.

© Cardamomo

Parken

Madrid kent veel pleinen en parken waar je je even kunt onttrekken aan de hectiek van de stad. Het grootste park van de stad is Parque de El Retiro. In het weekend en na het werk is dit dé plek voor de Madrilenen om te joggen, yoga te beoefenen of een workout te doen of om lekker te wandelen of met de kids naar de speeltuin te gaan. In het park is een groot meer waar je heel idyllisch in een bootje kunt varen. Er zijn regelmatig activiteiten in het park.

Madrid citytrip

Bijzonder is het Palacio de Christal – een voormalige kas waar nu tentoonstellingen worden georganiseerd. De setting rond het glazen paleis – met een meer en fontein – maken het een unieke plek; zelfs terwijl Palacio de Christal in de steigers stond bij ons bezoek. Loop vooral ook even door Jardines de la Rosaleda – de rozentuin. Duizenden rozen in alle kleuren en maten, fonteinen en sculpturen. Een prachtig stukje park en goed voor heel wat foto-momentjes.

Madrid citytrip

Real Madrid

Tot slot, niet te ontwijken: voetbal! De stad ademt voetbal. In souvenirwinkels vind je voetbalshirts en bijna in elke taverne hangt wel een beeldscherm waarop voetbal uitgezonden kan worden als Real Madrid of Atletico Madrid  (de andere club) speelt. Een bezoekje aan Estadio Santiago Bernabéu is voor voetbalfans absoluut een must. Helaas werd het stadion tijdens ons bezoek gerenoveerd en was een uitgebreide stadiontour niet mogelijk. He, echt heel jammer joh…!  🙂 

Madrid citytrip

NIEUWSBRIEF

Inspiratie in je mailbox

Meld je aan en ontvang voortaan de meest inspirerende vakantieaccommodaties per e-mail